KALENDÁRIUM Jozef Gabčík

KALENDÁRIUM Jozef Gabčík

Dnes, 8. dubna, si připomínáme narození hrdiny protinacistického odboje, československého vojáka a výsadkáře Jozefa Gabčíka (8. 4. 1912 – 18. 6. 1942), který se v rámci Operace Anthropoid podílel na provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942.

Jozef Gabčík pocházel ze slovenské obce Poluvsie (dnes součást Rajeckých Teplic) nedaleko Žiliny. Vyučil se kovářem a zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1934 působil v armádě. Od roku 1937 pracoval v továrně na výrobu chemických bojových látek v Žilině. V červnu 1939 odešel přes Polsko do Francie, kde nejdříve vstoupil do Cizinecké legie a posléze v září 1939 do formující se československé zahraniční armády ve Francii, s níž se zúčastnil bojů o Francii. Po evakuaci do Anglie se jako jeden z prvních dobrovolně přihlásil k plnění bojových úkolů na okupovaném území. Prošel speciálním výcvikem a byl zařazen do operace Anthropoid. Byl vysazen v noci na 29. prosince 1941 poblíž Nehvizd u Prahy. Padl po statečném boji společně se svými kamarády dne 18. června 1942 v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Připomeňme si proto Jozefa Gabčíka tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny u pietních míst, které jej připomínají. Nejznámějším je Pomník Operace Anthropoid v Praze 8 v ulici V Holešovičkách, tedy poblíž místa uskutečněného atentátu. Další pomník se nachází v místě seskoku u obce Nehvizdy, v místě jeho skonu v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze nebo v jeho rodné vsi v západoslovenské Poluvsii. Pamětní desky pak připomínají místa, kde se Gabčík ukrýval v Protektorátu - Pamětní deska Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a Václava Nováka na ulici Lidického 228/8 v Praze, Pamětní deska rodiny Fafkových na ulici Kolínská 1718/11 v Praze nebo Pamětní deska rodiny Králových, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na ulici Pod Záhorskem 1/22 v Plzni.

Odkaz na Pomník Operace Anthropoid v Praze 8 v ulici V Holešovičkách v Evidenci válečných hrobů: 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE0008-36641&srn=gab%c4%8d%c3%adk&st=0&.

Odkaz na pomník u obce Nehvizdy v Evidenci válečných hrobů:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2103-36522&srn=gab%c4%8d%c3%adk&st=0&,

Odkaz na místo skonu v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE0002-18091&srn=gab%c4%8d%c3%adk&st=0&

Odkaz na pamětní desku rodiny Králových, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na ulici Pod Záhorskem 22/1 v Plzni v Evidenci válečných hrobů: 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE3209-41601.

 

Zdroj fotografií: portrét Jozefa Gabčíka - VHÚ. Pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici Praze - Vladimír Štrupl.

KALENDÁRIUM Jozef Gabčík

KALENDÁRIUM Jozef Gabčík
Zdroj fotografií: portrét Jozefa Gabčíka - VHÚ. Pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici Praze - Vladimír Štrupl.

Pomník bitvy na Bílé hoře

Bitva na Bílé hoře 8. listopadu 1620 je považována za symbolický zlom v českých dějinách. Přestože trvala jen dvě hodiny, ukončila povstání českých stavů proti habsburské centralizaci a vedla ke změně státního zřízení na absolutistickou monarchii s postupnou rekatolizací. Místo střetu je dnes součástí Prahy a připomíná jej prostý pomník z roku 1920. V roce 1999 byl u kostela Panny Marie Vítězné vytvořen společný hrob pro nalezené ostatky padlých, který v roce 2016 změnil podobu na pietní místo připomínající bitevní pole, ztvárněné jako kruh z udusané hlíny.

Osvobození Kyjeva 6. listopadu 1943

Ve dnech 5. – 6. října 1943 se podílela 1. čs. samostatná brigáda v SSSR pod velením plk. Svobody na osvobozování Kyjeva. Čs. jednotky dobyly k večeru kyjevské hlavní nádraží a jako první dosáhly v ranních hodinách 6. října západního břehu Dněpru. Brigáda během bojů utrpěla minimální ztráty a jejich úspěch ocenila Rudá armáda vysokými sovětskými řády. Čs. vojáci jsou pohřbeni na kyjevských hřbitovech Lukjanivka a Svjatošino, které byly obnoveny k 70. výročí osvobození města v roce 2013.

Pomník Václava Hory, hrdiny od Podola

Na starém holešovickém hřbitově v Praze nalezneme hrob Václava Hory, vojína rakouského praporu polních myslivců č. 18, který zemřel na následky zranění z prusko-rakouské války v říjnu 1866. Během bojů u Svijan-Podolí vyplnil rozkaz diverzně podpálit Podolský most, aby jej nepřítel nezískal, v bitvě u Jičína byl raněn a zajat. Pomník, který nechal na hrobě postavit otec Václava Hory v roce 1867, je unikátní ztvárněním rakouského myslivce a použitím polychromie. Pomník v havarijním stavu byl renovován v roce 2023 za přispění Ministerstva obrany ČR.