Pomník Václava Jírového v Nelahozevsi

Pomník Václava Jírového v Nelahozevsi.

V zalesněném svahu nad železniční tratí v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou se nachází jednoduchý pomník, který nám připomíná, že v těchto místech položil svůj život 8. května 1945 odbojář a vlastenec Václav Jírový (nar. 14. listopadu 1913 v Nelahozevsi), náčelník místního Sokola a předseda sportovního klubu Viktorie.

Stalo se tak během přepadu německého improvizovaného obrněného vlaku, jehož úkolem bylo proniknout od Litoměřic do Prahy a zapojit se do potlačení probíhajícího Pražského povstání. O přesunu soupravy se díky železničářům dozvědělo 7. května 1945 pražské vojenské velitelství. To následně vydalo rozkaz vlak zadržet nebo mu jinak znemožnit v přesunu do Prahy.

V ranních hodinách 8. května 1945 si kralupští a další místní odbojáři a povstalci připravili přepadovou akci. Za nejvhodnější místo si zvolili železniční tunely mezi Kralupy nad Vltavou a Nelahozevsí. Pro ten účel sestavili železničáři soupravu složenou ze čtyř nákladních vozů naložených uhlím, plechy a kolejnicemi. Vagony před sebou tlačila nezapřažená parní lokomotiva řízená strojvedoucím Karlem Vlachem a topičem Václavem Křičkem. Jakmile odbojáři dostali po 19:00 zprávu o blížícím se německém obrněném vlaku, vyrazili mu oba muži v kabině lokomotivy v ústrety. Poté, co souprava nabrala rychlost, vyskočili z kabiny, přičemž nákladní vozy projely setrvačností všemi třemi tunely a srazily se s čelem německého obrněného vlaku. Aby Němci nemohli s nepoškozenými vozy vycouvat, odbojáři připravili i nálož ekrazitu, kterou umístili na jednu z kolejnic. Nálož sice explodovala, ale vlak pouze roztrhla, takže nepoškozené vozy a lokomotiva se mohly stáhnout zpět do severních Čech. I přesto se odbojářům podařilo ukořistit několik vozů i s výzbrojí a střelivem. Němečtí vojáci, kteří zůstali v znehybněné části vlaku, byli zčásti zabiti či zajati.

Během přepadu zahynul zmíněný Václav Jírový. Byl zasažen do nohy ve chvíli, kdy se snažil dostat z dosahu německé palby během do prudkého svahu nad tratí. Osudným se mu nicméně stal vlastní ruční odjištěný granát, který držel v ruce v době poranění a který následně explodoval. Na straně odbojářů padl také kulometčík Miloslav Růžička, který byl zastřelen osádkou německého vlaku na svém stanovišti, na portálu posledního tunelu. Oběma byl vystrojen pohřeb na zdejším hřbitově.

Jiří Řezníček

Číslo válečného hrobu: CZE 2111-28111

Odkaz na válečný hrob v Evidenci válečných hrobů: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2111-28111

 

Summary:

On May 8, 1945, resistance fighter and patriot Václav Jírový died during an ambush of a German armored train near Nelahozeves, Czech Republic. Jírový, the head of the local Sokol organization and president of the Viktoria sport club, was part of a daring operation to stop the train, which was en route to Prague to suppress the ongoing Prague Uprising. The train’s movement had been leaked to the Resistance by railway workers, and a plan was formed to block its passage. Local resistance fighters, including Jírový, set up a trap using a specially constructed train of coal wagons, which was sent toward the German train. Despite a failed attempt to disable the train with explosives, the resistance succeeded in capturing few wagons with weapons and ammunition. Unfortunately, Jírový was killed by a grenade he was carrying, and another resistance member, Alois Růžička, was shot during the action.

Pomník Václava Jírového v Nelahozevsi.

Pomník Václava Jírového v Nelahozevsi.
Zdroj: CEVH

Ostatky Václava Jírového leží na hřbitově v Nelahozevsi v rodinném hrobě.

Ostatky Václava Jírového leží na hřbitově v Nelahozevsi v rodinném hrobě.
Zdroj: CEVH

Roztočtí povstalci zničili 8. května u Nelahozevsi německý obrněný vlak směřující ku Praze.

Roztočtí povstalci zničili 8. května u Nelahozevsi německý obrněný vlak směřující ku Praze.
Zdroj: Národní muzeum – historické muzeum, on-line: https://www.esbirky.cz/predmet/151110

Trosky německého improvizovaného obrněného vlaku, zničeného kralupskými a roztockými povstalci před severním portálem nelahozeveských tunelů 8. května 1945.

Trosky německého improvizovaného obrněného vlaku, zničeného kralupskými a roztockými povstalci před severním portálem nelahozeveských tunelů 8. května 1945.
Zdroj: NA via JAKL, Tomáš. V Armádním muzeu Žižkov se konala přednáška o obrněných vlacích v Pražském povstání, on-line: https://www.vhu.cz/v-armadnim-muzeu-zizkov-se-konala-prednaska-o-obrnenych-vlacich-v-prazskem-povstani/

11. listopad – konec 1. světové války a Den válečných veteránů

Dnes si připomínáme nejen konec první světové války, ale i válečné veterány, jelikož tento den se postupně stal jejich svátkem. Šok z „Velké války“ a zkázy, kterou přinesla, podnítil i silnou touhu na padlé nezapomenout. Postupně, s přibývajícími válkami, se naneštěstí rozšiřoval i okruh těch, které připomínka zahrnovala.

Pomník bitvy na Bílé hoře

Bitva na Bílé hoře 8. listopadu 1620 je považována za symbolický zlom v českých dějinách. Přestože trvala jen dvě hodiny, ukončila povstání českých stavů proti habsburské centralizaci a vedla ke změně státního zřízení na absolutistickou monarchii s postupnou rekatolizací. Místo střetu je dnes součástí Prahy a připomíná jej prostý pomník z roku 1920. V roce 1999 byl u kostela Panny Marie Vítězné vytvořen společný hrob pro nalezené ostatky padlých, který v roce 2016 změnil podobu na pietní místo připomínající bitevní pole, ztvárněné jako kruh z udusané hlíny.

Osvobození Kyjeva 6. listopadu 1943

Ve dnech 5. – 6. října 1943 se podílela 1. čs. samostatná brigáda v SSSR pod velením plk. Svobody na osvobozování Kyjeva. Čs. jednotky dobyly k večeru kyjevské hlavní nádraží a jako první dosáhly v ranních hodinách 6. října západního břehu Dněpru. Brigáda během bojů utrpěla minimální ztráty a jejich úspěch ocenila Rudá armáda vysokými sovětskými řády. Čs. vojáci jsou pohřbeni na kyjevských hřbitovech Lukjanivka a Svjatošino, které byly obnoveny k 70. výročí osvobození města v roce 2013.